Klocki drewniane – pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Klocki drewniane rozwijają sprawność manualną dziecka, uczą koncentracji i cierpliwości. Są bezpiecznymi zabawkami dla dzieci, ich pozytywne cechy to także całkowita biodegradowalność oraz wytrzymałość. Są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Występują w wielu rodzajach, jako klocki edukacyjne, np. z nalepionymi literkami do nauki alfabetu, albo jako klocki do konstruowania różnych budowli.

Klocki drewniane dla dzieci – korzyści

Do najważniejszych zalet wykorzystywania drewnianych klocków można zaliczyć:

 – nie narzucają żadnych schematów w zabawie, dziecko samo decyduje, w jaki sposób chce się nimi bawić, dzięki temu rozwijają wyobraźnię i kreatywność,

 – rozwijają umiejętności manualne, uczą planowania i myślenia logicznego, rozwijają wyobraźnię przestrzenną,

 – uczą komunikacji, rozwijają relacje społeczne, taka forma zabawy jest okazją di wspólnej zabawy z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicami albo dziadkami,

 – dzieci znacznie rzadziej się nimi nudzą w porównaniu z innymi zabawkami, ich minimalizm zapobiega dostarczaniu zbyt dużej ilości bodźców dla dziecka, co może prowadzić do przestymulowania.

W jakim wieku dziecko może zacząć bawić się drewnianymi klockami?

Klocki drewniane są odpowiednimi zabawkami dla dzieci w każdym wieku, zazwyczaj producent na opakowaniu podaje minimalny wiek dzieci, dla których są one przeznaczone. Modele przeznaczone dla niemowląt powinny mieć większe wymiary, aby nie można było ich połknąć. Doskonałym rozwiązaniem są także w tym wieku klocki sensoryczne, które pozytywnie wpływają rozwój takich zmysłów, jak słuch, dotyk i wzrok. Z kolei dla starszych dzieci bardziej odpowiednie są klocki konstrukcyjne, klocki do układania albo modele magnetyczne ćwiczące precyzję. Klocki drewniane wyróżniają się również wzornictwem i estetyką, mają z reguły ponadczasowe, neutralne kolory i proste formy. Są one praktycznie niezniszczalne, a tworzenie unikalnych i skomplikowanych konstrukcji budowlanych jest doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.